Kopřiva

kopriva

Kopřiva dvoudomá [Urtica dioica L.]

Kopřiva dvoudomá je statná, vytrvala bylina, která dosahuje výšky 50 – 150 cm. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, které obsahují směs tří chemikálií – serotoninu, acetylcholinu a histaminu, které vyvolávají podráždění kůže. Kvete od června do října nenápadnými latovitými květenstvími. Plodem jsou vejčité nažky.

Kopřiva se vyskytuje přirozeně na celé severní polokouli. Jako invazní druh se šíří i v Jižní Americe. U nás ji můžeme najít ve všech výškových pásmech především na rumištích, v pobřežních porostech a příkopech, kde vytváří husté porosty.

Tuto bylinu pro vás sbíráme ve volné přírodě. Seřezáváme horní část natě od dubna do konce května. Sběr probíhá vždy v čistých místech mimo dosah komunikací a možného znečištění.

Kopřiva obsahuje velké množství minerálních látek, chlorofylu, vitamínů, aminokyselin, fytoncidů a dalších prospěšných látek. Proto patří mezi nejlepší rostlinné léky.

Má příznivý vliv na krvetvorbu – podporuje tvorbu červených krvinek, zlepšuje krevní obraz. Působí příznivě při kožních vyrážkách, akné a bolestech kloubů. Zlepšuje peristaltiku a tvorbu mateřského mléka.